Analni absces i analna fistula
Analni absces (Abscessus ani) je akutno stanje karakterizirano boli i otokom u području anusa, obično uz povišenu tjelesnu temperaturu. Nastaje širenjem upale periproktalnih žlijezda u području anusa, između unutarnjeg i vanjskog sfinktera uz formiranje gnojne šupljine.
Spontano izlijevanje gnoja iz apscesa donosi olakšanje jer bol nestaje i snižava se visoka temperatura.
Liječenje je kirurško: u kratkoj intravenskoj anesteziji se rez kože iznad otekline i evakuira sadržaj. Odmah nastupa olakšanje i prestaje bol. Uz daljnju antibiotsku terapiju, pacijent je radno sposoban već slijedećeg dana.
Analna fistula (Fistula ani) je gotovo uvijek rezultat ponavljanih prethodnih abscesa. Nakon spontane evakuacije ili kirurške incizije apscesa, stvara se kanal od od izvodnog kanala žlijezde do otvora na koži, točno na mjestu analne kripte. Bolova uglavnom nema; tipično je povremeno spontano izlijevanje zamućenog žućkastog sadržaja – gnoja, na vanjski otvor u koži oko anusa.
Za liječenje fistule potrebna je operacija.
Operacija fistule relativno je jednostavna ako je fistula plitka i ne prolazi kroz sfinkter (mišić stezač). Ako je fistula dugačka i prolazi kroz analni sfinkter, obično se radi drenaža koncem – Seton drainage – kako se ne bi oštetio sfinker i operacijom izazvala inkontinencija (nemogućnost zadržavanja stolice). Cilj operacije je da se – postepenim zatezanjem konca – fistulozni kanal prezentira prema van (iz kanala se napravi brazda).
Ako se pravilno liječi, problem se obično ne vraća. Međutim, kod dugotrajnih fistula, uslijed širenja infekcije i stvaranja mnogobrojnih kanala, koji puta je vrlo teško sve kanale identificirati i liječiti te može doći do recidiva nakon nekoliko mjeseci ili godina.
Za definitivno i trajno rješavanje fistule idealno je rješenje Biolitec laser: fleksibilna sonda radijalne emisije laserskog snopa, FiLaC fiber – Fistula-tract Laser Closture. Laserska zraka određene energije radijalno se emitira duž fistuloznog kanala i destruira njegov epitel na kontrolirani i nježan način; također potpomaže i danji proces zacjeljivanja.
Priprema
Oporavak
Već nakon par dana pacijent je posve aktivno i radno sposoban
Upute za higijensko-dijetetski režim:
- izbjegavati ‘brzu hranu’, pazeći na dovoljan unos vlaknatih tvari s puno ostataka
- konzumirati minimalno 2-2,5 litre tekućine dnevno
- ne odlagati defekaciju
- toaleta toplom vodom nakon defekacije
- izbjegavati kemijske laksative